Як бути коли ви тільки співвласник квартири (будинку), а жити у ній разом неможливо?
Є в житті випадки, коли квартира (будинок) належать багатьом особам – співвласникам. Користування таким житлом є доволі проблематичним бо у кожного співвласника є своє бачення. А про можливість володіння таким житлом і повній мірі залишається тільки мріяти.
Виходом може бути «реальний» поділ квартири (будинку) і кожен житиме у своїй частині.
А якщо «реальний» (з окремими входами, окремими кімнатами…) поділ неможливий?
Тоді, логічно прийняти рішення, що подальше спільне проживання неможливе і ви вирішили «з’їхати з жилплощі»… Виникає питання - а що ж робити із своєю часткою? Продати? А хто ж купить частку у квартирі (будинку), кому таке «щастя» потрібне?
Звісно є і випадки коли співвласник майна позбувається належної йому частки в спільному майні шляхом отримання від інших співвласників компенсації вартості належної йому частки, тоді усе просто. А якщо ні?
І з такої ситуації теж є вихід.
Наприклад, ви все ж таки прийняли рішення про продаж своєї частки і запропонували співвласнику (співвласникам) виплатити вам компенсацію за свою частку у квартирі (будинку), а вони не погодились. Що ж робити? Як бути?
Слід звернутись до суду із позовом до співвласника майна про позбавлення вас права власності на частку із виплатою вам компенсації.
Суд має виважено розглянути справу, а ви маєте переконати суд в підставності свого позову.
Розглядаючи справу суд виходитиме із засад справедливості, добросовісності та розумності і враховуватиме при вирішенні спору інтереси обох сторін.
При розгляді такої справи - заявленні вимоги одного зі співвласників про припинення його права на частку у спільному майні шляхом отримання від інших співвласників грошової компенсації вартості його частки, виділ якої є неможливим, суд має встановити (а ви їх маєте довести) обставини від яких і буде залежати яке ж рішення він прийме, зокрема:
- чи дійсно є неможливим виділ належної позивачу частки в натурі або чи не допускається такий виділ згідно із законом;
- чи користуються спільним майном інші співвласники – відповідачі по справі;
- чи сплачується іншими співвласниками, які володіють та користуються майном, матеріальна компенсація позивачу за таке володіння та користування;
- чи спроможні інші співвласники виплатити позивачу компенсацію в рахунок визнання за ними права власності на спільне майно та чи не становитиме це для них надмірний тягар.